Tatlı Tarifleri

Süt Kreması

Sütü her kaynattığınızda üzerine oluşan kaymak tabakasını ne yapıyorsunuz? Toplayıp çöpe atıyorsanız durun! Onlardan yumuşacık, tadına doyum olmayan bir krema elde etmeniz mümkün. Elde ettiğiniz kremayı çorbalarınızdan tatlılarınıza birçok tarifte kullanabilirsiniz. Süt kremasından misler gibi bir ekşi krema yapmanız da mümkün.
Kendisi tek malzemeden yani sütün kaymağından elde edilen bir ürün. Her süt kaynatışınızda bir kabın içine kaymakları toparlayın ve buzdolabında dondurun. Oda sıcaklığında buzlarını çözdürüp, çırpıcı yardımıyla hafifçe çırpın. Çok çırparsanız tereyağı elde edersiniz, az çırparsanız süt kreması. Tarifimizde detaylı olarak süt kaymağını nasıl elde edeceğinizi anlattık. Buyursunlar.

Süt Kreması Tarifi İçin Malzemeler
 • 400 Gram Süt Kaymağı
Süt Kreması Tarifi Nasıl Yapılır?

  Süt kaymağının yapılışı için:

 1. Çiğ sütünüzü derin bir tencerenin içerisine alın. Orta ateşte kaynatmaya başlayın.
 2. Kaynayıp üzerinin kabuk tutmasını sağlayın.
 3. İyice kaynadığında ocaktan alın. Üzeri kapalı bir biçimde bir gece dinlendirin.
 4. Ertesi gün üzerinde biriken kaymakları alın. Bu şekilde her süt kaynatışınızda süt kaymağı elde edeceksiniz. Elde ettiğiniz bu süt kaymaklarını biriktirip, derin dondurucu da saklayabilirsiniz.

  Süt kremasını hazırlamak için:

 1. Biriktirdiğiniz kaymakları bir kabın içine alın.
 2. Çırpıcınızla orta devirde çırpmaya başlayın.
 3. Çırpıldıkça kremamsı kıvamını kaybedecek ve sertleşecektir. O yüzden pürüzsüz, hafif akışkan bir kıvam alır almaz çırpmayı bırakın.
 4. Elde ettiğiniz süt kremasını bir kabın içine alın. Ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edin ve taze taze tüketin.

Bir yanıt yazın