Pilav Tarifleri

Pirinç Pilavı

Türlü türlü yemek tariflerini tamamlayan, kuru fasulye-turşu ikilisine komşu olan, bir dönem yoğurtla takılan, köfte patates sevdalısı pilav… Kaşıktan tel tel dökülen pilav… Aromatik sebze ve kuru baharatlarla ev yapımı tavuk suyunuzu kendiniz hazırlayın bir güzel, ortalama pirinç çeşitlerine göre bir ölçü pirince bir buçuk ölçü su kullanacağınızı düşünün.
Yanma derecesini yükseltmek için tereyağını az miktarda ayçiçek yağıyla kavurun. Az miktarda arpa ya da tel şehriyeyi kavurup berrak su çıkana kadar duruladığınız pirinçleri pilav tenceresine alın. Şeffaf bir renk alana kavurup sıcak tavuk suyunu ekleyin. Tuzla tatlandırın, taze sıkılmış limon suyu, kesme şeker gibi unsurları küçük püf noktaları olarak değerlendirin pilav tarifinde. “Pilavın tane tane olması için ne yapılır?” diye soruyorsanız da size nefis önerilerimiz var: Tane Tane Dökülen Ev Yapımı Pilavlar İçin Demini Almış 5 Öneri
Pilavı yiyip de hemen kaçmayın, yorum bırakmayı unutmayın, yaptığınız bir değişiklik varsa bizlerle de paylaşın. Şimdiden ellerinize sağlık diyor tane tane dökülen pirinç pilavı tarifimize buyurun.
Farklı pilav tarifleri içinse sizi şöyle alalım.

Pirinç Pilavı Tarifi İçin Malzemeler
 • 2 Su Bardağı Pirinç
 • 2 Su Bardağı Sıcak Su
 • 2 Yemek Kaşığı Tereyağı
 • 1 çay Kaşığı Tuz
 • 1/2 çay Kaşığı Tarçın
 • 1/2 çay Kaşığı Yenibahar
Pirinç Pilavı Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Pirinçleri yıkadıktan sonra bir kap içerisine alın ve üzerini geçecek kadar ılık su ekleyip en az 1 saat suda bekletin. Daha sonra nişastası iyice kaybolup duru bir su çıkana kadar yıkayıp suyunu süzün.
 2. Uygun bir pilav tenceresinin içerisine tereyağı ekleyin.
 3. Tereyağı eridikten sonra pirinçleri ekleyip kavurmaya başlayın. Pirinçler tane tane dökülmeye başlayana kadar yaklaşık 5 dakika kavurun.
 4. Pirinçler kavrulduktan sonra sıcak su veya tavuk suyu ekleyin. Tavuk suyu ile pilavınız daha lezzetli olacaktır.
 5. Pilava tuz, tarçın ve yenibahar da ekledikten sonra bir tahta kaşıkla karıştırıp tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte pişmeye bırakın.
 6. Pirinçler tamamen suyunu çekince ocağı kapatın, tencerenin üzerine bir kağıt havlu serip kapağını kapatın ve pilavı demlenmeye bırakın.
 7. Pilavınız en az 15 dakika demlendikten sonra tahta kaşıkla karıştırıp servis yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın