Yöresel Yemekler

Peynir Tatlısı (Höşmerim)

İyi beslenmenin ancak gerçek gıdayla mümkün olduğuna inanan Yemekyolculuğu, Yemek.com için yazdı.
Balıkesir yöresinin peynir tatlısı namıdiğer höşmerim tarifi, aynı zamanda Türk mutfağının en lezzetli peynir tatlılarından biri olma özelliğini taşıyor. Oldukça sade ve pratik bir tatlı olmasına rağmen yeterince tanındığını söylemek ne yazık ki mümkün değil.
Normal bir tatlı hazırlığından tek farkı peynir mayalama işlemi olan höşmerim tatlısının mutfağımızda hak ettiği yere kavuşmasını diliyoruz.

Peynir Tatlısı (Höşmerim) Tarifi İçin Malzemeler
  • 1 Litre çiğ Süt
  • 1 çay Kaşığı Peynir Mayası
  • 2 Adet Yumurta
  • 1,5 Su Bardağı Irmik
  • 2 Su Bardağı Toz şeker
Peynir Tatlısı (Höşmerim) Tarifi Nasıl Yapılır?
  1. Çiğ sütü bir tencereye alarak yoğurt mayalama ısısına kadar (yani parmağınızı yakmayacak sıcaklığa gelene kadar) ısıtın. Süt yeterince ısındığında ocağı kapatın.
  2. Peynir mayasını sütün üzerine ekleyip karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp, üzerini bir örtüyle örttükten sonra iki saat mayalanmaya bırakın.
  3. Mayalanan peyniri tel çırpıcıyla karıştırın. Üzerine yumurtaları kırıp karışıma yedirin. Sonra irmik ve toz şekeri ekleyip, orta ateşte karışım kaynayana kadar tel çırpıcıyla karıştırın.
  4. Höşmerim kaynadıktan sonra ocağı kapatın. Tencerenin üzerine kağıt havlu yerleştirip kapağı havlunun üzerine kapatın. Tatlıyı yarım saat demlenmeye bırakın.
  5. Demlenen tatlıyı kaşıkla servis tabaklarına alarak servis yapın.

Bir cevap yazın