Sulu Yemek

Mantar Yemeği

Protein söz konusu olduğunda birçok besinle tek başına yarışabilen mantarlardan söz edelim biraz. Mantarlar, tek başına doyurmaya yetebiliyorlar. Birçok sebzenin yanına, et yemeklerinin içine hatta böreklerin iç harçlarına dahi çok mu çok yakışıyorlar. Üstelik ete farklı bir alternatif olarak çıkıyorlar karşımıza. Daha ekonomik olması da tercih sebebi.
Ama mantar pişirirken suyunu salma gibi problem yaşıyor, çok ya da az pişiyor ve bir türlü dilediğimiz kıvama gelmedikleri durumlar yaşıyor. İşin sırları var. Örneğin birçoğumuz evimizde mantarı yıkayarak tüketiyoruz. Oysaki mantarlar yıkanmadan silinerek ya da üst kısımları alınarak tüketilmesi gereken gıdalar.
Birkaç püf noktasıyla çok pratik, lezzetli ve sağlıklı bir yemek yapmaya var mısınız?

Mantar Yemeği Tarifi İçin Malzemeler
 • 500 Gram Mantar
 • 1 Yemek Kaşığı Tereyağı
 • 2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
 • 2 Diş Sarımsak
 • 1 çay Kaşığı Tuz
 • 1 çay Kaşığı Karabiber
Mantar Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Mantarların sap kısımları çıkarın. Islak bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla mantarları güzelce silin.
 2. Güzelce silinen mantarları çok ince olmayacak şekilde hafif iri bir biçimde doğrayın.
 3. Demir döküm ya da yanmaz yapışmaz bir tavayı ocağın üzerine alın. Kısık ateşte açın ve içerisine zeytinyağını ilave edin.
 4. Zeytinyağı kızdığında ve tava güzelce ısındığında içerisine doğranmış mantarları ilave edin.  Orta ateşe alın ve üzerine az miktarda tuz atın ve bu şekilde bir süre pişmeye bırakın.
 5. İlk attıktan sonra karıştırmamaya özen gösterin. Bir tarafının rengi hafif değiştiğinde karıştırın ve üzerine tereyağını ilave edin.
 6. Hafif karıştırarak soteleyin. Üzerine rendelenmiş sarımsakları ilave edin.
 7. Ortalama 10-15 dakikalık yavaş yavaş pişirme sürecinin sonunda ocaktan alın ve üzerine tuz, karabiberini ilave edin. Servis edin.

Bir cevap yazın