Hamur İşleri

Karbonatlı Pişi

Bazı lezzetler çocukluğumuzdan beri damağımızda yer edinir, kültürümüzdedir, ortak bilincimize işlemiştir. O yüzdendir ki bu topraklarda doğup büyümüş herhangi birisi karbonatlı pişinin kokusunu nerede alsa tanır. Kandillerde pişirilmiştir, bayramlarda yapılmıştır, bu dünyadan göçüp gitmiş birisinin arkasından dağıtılmıştır, yeni doğmuş bir bebeğin müjdesini vermek için hazırlanmıştır.
Kısacası mutlaka bir bahanesi olmuş ve o hamurlar bol yağda mis gibi kızartılmıştır. Pişirip yemek için milyon tane sebep bulabileceğiniz bu harika güzellik için, tabii ki en büyük bahane harika bir kahvaltı sofrasıdır. İster puf puf yersiniz güzelce demlenmiş bir çayla, ister içini açıp peynir doldurursunuz ya da mis kokulu reçellere batırırsınız. Sadece ama sadece 20 dakikada bu kadar harika bir lezzetle buluşmak da hayatın bize yaptığı güzel sürprizlerden. Can olsun, kan olsun, hepimize afiyetler olsun.

Karbonatlı Pişi Tarifi İçin Malzemeler
 • 1 Adet Yumurta
 • 3 Yemek Kaşığı Yoğurt
 • 1 çay Kaşığı Tuz
 • 1 çay Kaşığı Karbonat
 • 2 Su Bardağı Un

  Kızartmak için:

 • 3 Su Bardağı Sıvı Yağ
Karbonatlı Pişi Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Yoğurt, yumurta, tuz ve karbonatı bir kapta karıştırın.
 2. Unu yavaş yavaş ekleyerek yoğurun ve kulak memesi kıvamında bir hamur elde edin.
 3. Hazırladığınız hamuru iki bezeye ayırın ve her bir bezeyi çok ince olmayacak şekilde, yaklaşık 1 cm kalınlığında açın.
 4. Açtığınız hamuru bir bıçak yardımıyla karelere bölün ve bir tavada güzelce kızdırdığınız kızgın yağda her iki tarafları da güzelce kızarana dek pişirin.
 5. Tüm malzemeyi bu şekilde pişirip, sıcak sıcak servis edin.

Bir cevap yazın