Ekmek

Ev Yapımı Bazlama

Çok pratik ve yumuşacık bir tarif geliyor kahvaltı sofralarınıza. Bu nefis ev yapımı bazlama tarifiyle nefis sabahlara uyanılacak artık. Şimdiden ellerinize sağlık.

Ev Yapımı Bazlama Tarifi İçin Malzemeler
  • 1,5 Su Bardağı ılık Su
  • 1,5 Su Bardağı ılık Süt
  • 1/2 Paket Yaş Maya
  • 8 Su Bardağı Un
  • 1 Yemek Kaşığı Tuz
  • 1 Tatlı Kaşığı Toz şeker
Ev Yapımı Bazlama Tarifi Nasıl Yapılır?
  1. Unun hepsini derin bir kaba dökün. Tuzunu da ekleyip karıştırın. Ununuzun ortasını havuz şeklinde açıp diğer malzemeleri de ekleyip elinizle iyice yoğurun.
  2. Yoğurma esnasında hamur elinize yapışacaktır. Sakın tekrar un eklemeyin. Hamurunuzu kolay yoğurmak için ellerinizi suyla ıslatıp o şekilde rahat yoğurabilirsiniz.
  3. Hamurunuzu iyice yoğurduktan sonra üzerini streç filmle kaplayın. Kalın bir beze sarıp yaklaşık 30 dakika mayalanmaya bırakın.
  4. Hamurunuz iki katına çıktıktan sonra elinizle hamurun havasını alıp biraz yoğurun. Tekrar streçleyip bir 20 dakika daha mayalanmaya bırakın.
  5. Mayalanan hamurunuzu 8 eşit bezeye bölüp elinizle yuvarlayın. Bu esnada çok az un kullanabilirsiniz.
  6. Bezeleri teker teker merdane kullanmadan elinizle çok rahatlıkla açabilirsiniz. (Ne çok ince ne de çok kalın olmayacak şekilde elinizle genişletin.)
  7. Tavanızı ocağın büyük gözünde kızdırın. Bazlamanın birini tavaya yerleştirip ocağın ateşini orta seviyeye indirin.
  8. Bazlamalarınız pişerken tavanızın kapağını kapalı tutun. Bazlamanın bir tarafını ortalama 1,5 dakika kadar pişirin. Diğer tarafını da aynı şekilde pişirin.
  9. Pişen bazlamalarınızın üzerini bir bezle örtün. 25 dakika kadar dinlendirin. Daha sonra istediğiniz arzuda servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın